Recap | Results

Licensed to Xpress Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/13/2010 08:09 PM
                    Southern Invitational 2010 - 3/13/2010                     
                              Birmingham Southern                              
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Tokeyah               Alabama Stat           11.60      12.24q -0.2  6 
  2 Brooks, Jamie                Alabama Stat           11.70      12.39q -0.6  2 
  3 Hemanes, Dawn                Alabama Stat           11.65      12.41q  0.1  5 
  4 Crawford, Shelisa            Columbus St.           11.90      12.63q -0.3  1 
  5 Davis, Nicole                Evoperforman           11.70      12.70q -0.9  3 
  6 Daniel, Laquita              Columbus St.           12.10      12.84q -0.3  1 
  7 Franklin, Brittany           Bevill State           12.21      12.94q -0.9  3 
  8 Ivy, Monique                 Alabama A&M            12.23      12.96q  0.1  5 
  9 McIntosh, Charnita           Shorter                12.48      13.09  -0.1  4 
 10 Byrd, Devan                  Birmingham-S           12.50      13.11  -0.6  2 
 11 Givens, Raquisha             Columbus St.           12.50      13.22  -0.9  3 
 12 Smith, Shenora               Alabama A&M            12.58      13.27  -0.3  1 
 13 Clark, Courtney              Jacksonville           12.89      13.28  -0.6  2 
 14 Bradley, Adrienne            Unattached             12.40      13.32   0.1  5 
 15 Richardson, Keiana           Concordia              13.07      13.35  -0.2  6 
 16 Abdullah, Kalimah            Clark Atlant           12.90      13.42  -0.1  4 
 17 Price, Brianna               Clark Atlant           12.90      13.58   0.1  5 
 18 Ritter, Samantha             Albion                 12.89      13.60  -0.9  3 
 19 Dean, Queen                  Rust                              13.68  -0.2  6 
 20 Edison, Brittany             Clark Atlant           12.88      13.73  -0.3  1 
 21 Harvey, FeDerrica            Rust                              13.90  -0.1  4 
 22 King, Jessica                Miles                  13.50      14.13  -0.9  3 
 23 Jones, Marissa               Rust                              14.18   0.1  5 
 24 Hawkins, Kanecia             Rust                              14.33  -0.9  3 
 25 Dotson, Jade                 Clark Atlant           14.44      14.41  -0.6  2 
 26 Tyra-Henderson, Katelyn      Bevill State                      14.51  -0.1  4 
 27 Slater, Alquandra            Concordia              13.20      14.63  -0.2  6 
 28 Satow, Samantha              Albion                 13.87      14.67  -0.6  2 
 29 Roebuck, Emily               Birmingham-S           14.43      14.81  -0.3  1 
 30 Whitely, Kristen             Sewanee                14.38      14.99  -0.3  1 
 31 Jones, Gerionne              Rust                              15.07  -0.3  1 
 32 Gray, Chanice                Miles                  14.98      15.38   0.1  5 
 33 Bright, Kye                  Albion                 14.48      15.40  -0.9  3 
 34 Jackson, Chrissiey           Albion                 14.89      15.63  -0.1  4 
 35 Dillard, Angelica            Miles                  16.30      16.83  -0.2  6 
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Jones, Tokeyah               Alabama Stat           12.24      12.14  -1.9  10   
  2 Hemanes, Dawn                Alabama Stat           12.41      12.46  -1.9   8   
  3 Brooks, Jamie                Alabama Stat           12.39      12.56  -1.9   6   
  4 Davis, Nicole                Evoperforman           12.70      12.57  -1.9   5   
  5 Crawford, Shelisa            Columbus St.           12.63      12.58  -1.9   4   
  6 Franklin, Brittany           Bevill State           12.94      13.02  -1.9   3   
  7 Daniel, Laquita              Columbus St.           12.84      13.09  -1.9   2   
  8 Ivy, Monique                 Alabama A&M            12.96      13.32  -1.9   1   
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Hemanes, Dawn                Alabama Stat           25.02      25.82   NWI  7  10   
  2 Altidor, Lutrisha            Alabama Stat           25.24      25.87   NWI  7   8   
  3 Brown, Quayana               Alabama Stat           25.55      26.01   NWI  7   6   
  4 Katchen, Thelyssa            UAB                    25.60      26.06   NWI  6   5   
  5 Tavernier, Asha              Alabama Stat           25.25      26.58   NWI  7   4   
  6 Woods, Dominque              Shorter                26.80      26.61   NWI  5   3   
  7 Francis, Tamara              Shorter                25.50      26.68   NWI  7   2   
  8 Franklin, Brittany           Bevill State           26.98      26.75   NWI  4   1   
  9 Clark, Courtney              Jacksonville           25.90      27.01   NWI  6 
 10 McGuire, Christian           Samford                26.78      27.07   NWI  5 
 11 Moffett, Tatum               Samford                25.95      27.17   NWI  6 
 12 Johnson, Keitha              Alabama A&M            26.53      27.31   NWI  6 
 13 Brooks, Jamie                Alabama Stat           25.20      27.32   NWI  7 
 14 Haggins, Keiera              Shorter                26.80      27.49   NWI  5 
 15 Leatherwood, Jasmine         Stillman               24.70      27.73   NWI  8 
 16 Comer, Tamara                Clark Atlant           26.32      27.78   NWI  6 
 17 Godwin, Sha'Doris            Shorter                26.30      27.87   NWI  6 
 18 Dean, Queen                  Rust                              27.87   NWI  2 
 19 Goldfarb, Aly                Birmingham-S           27.00      28.12   NWI  4 
 20 Woodruff, Natasha            Shorter                27.50      28.13   NWI  4 
 21 McIntosh, Charnita           Shorter                26.40      28.21   NWI  6 
 22 Mosley, Treshonna            Unattached             25.00      28.59   NWI  8 
 23 Edison, Brittany             Clark Atlant           26.78      28.64   NWI  5 
 24 Slater, Alquandra            Concordia              27.80      28.70   NWI  4 
 25 Price, Brianna               Clark Atlant           26.81      28.84   NWI  5 
 26 Abdullah, Kalimah            Clark Atlant           27.45      28.89   NWI  4 
 27 Gayden, Telicia              Rust                              28.92   NWI  1 
 28 Harvey, FeDerrica            Rust                              28.95   NWI  2 
 29 Nelson, Kristin              Albion                 27.52      29.12   NWI  4 
 30 Richardson, Keiana           Concordia              27.91      29.40   NWI  4 
 31 Putans, Becca                Albion                 31.76      29.80   NWI  3 
 32 Mayo, Chloey                 Oglethorpe             29.44      29.81   NWI  3 
 33 Callahan, Anna               Albion                 32.01      29.82   NWI  3 
 34 Hawkins, Kanecia             Rust                              30.72   NWI  2 
 35 Jackson, Chrissiey           Albion                 33.17      31.90   NWI  2 
 36 Howell, Cileste              Rust                              32.29   NWI  1 
 37 Whitely, Kristen             Sewanee                31.12      32.64   NWI  3 
 -- Jones, Tokeyah               Alabama Stat           25.01        DNF   NWI  7 
 -- Jones, Gerionne              Rust                                 DQ   NWI  1  Running out of Lane
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Altidor, Lutrisha            Alabama Stat           56.61      57.00   6  10   
  2 Bond, Elizabeth              Jacksonville           56.28      57.58   6   8   
  3 Watson, Angel                UAB                    58.00      57.88   5   6   
  4 Brown, Quayana               Alabama Stat           59.62      58.81   4   5   
  5 Stephens, Sara               Lipscomb               57.25      58.94   6   4   
  6 Dance, Ashley                Samford                57.71      59.91   6   3   
  7 Jones, Tasheilra             Jacksonville           58.70    1:00.03   5   2   
  8 Francis, Tamara              Shorter                58.50    1:00.18   5   1   
  9 Knox, Shakima                UAB                    58.00    1:00.67   6 
 10 Graff, Leslie                Samford              1:00.35    1:00.96   4 
 11 Goldfarb, Aly                Birmingham-S           58.00    1:01.82   6 
 12 Johnson, Keitha              Alabama A&M            59.02    1:01.82   5 
 13 Carstarphen, Taukania        Alabama A&M          1:01.31    1:01.85   3 
 14 Taylor, Kim                  UAB                  1:01.00    1:02.07   4 
 15 Piorkowski, Anika            Lipscomb             1:00.01    1:03.04   4 
 16 Godwin, Sha'Doris            Shorter              1:01.00    1:03.08   4 
 17 Winkler, Valerie             Lipscomb             1:01.27    1:03.27   3 
 18 Orr, Jamesia                 Stillman               57.00    1:03.40   6 
 19 Anderson, Chestina           Stillman               57.52    1:04.23   6 
 20 fuqua, Sade                  Alabama A&M            59.81    1:04.38   4 
 21 Comer, Tamara                Clark Atlant           58.90    1:04.42   5 
 22 Bradley, Adrienne            Unattached           1:00.10    1:05.02   4 
 23 Lomax, Ariel                 Clark Atlant                    1:06.06   1 
 24 Halbert, Shkina              Clark Atlant         1:02.53    1:06.24   3 
 25 Callahan, Anna               Albion               1:09.34    1:07.53   1 
 26 Price, Brianna               Clark Atlant         1:05.23    1:07.71   2 
 27 Putans, Becca                Albion               1:09.41    1:07.99   1 
 28 Smith, Ali                   North Georgi         1:05.00    1:08.80   2 
 29 Taylor, Alexandria           Clark Atlant         1:06.55    1:09.99   2 
 30 Rena, Camillia               Miles                1:03.12    1:10.47   3 
 31 Fedrick, Chanel              Bevill State         1:10.17    1:11.97   1 
 32 Germany, Latamara            Miles                           1:12.61   2 
 33 Abdullah, Kalimah            Clark Atlant         1:01.39    1:12.69   3 
 34 Dotson, Jade                 Clark Atlant         1:03.19    1:12.92   3 
 -- Powell, Loneia               Clark Atlant           58.00        DNF   5 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Twigg, Amanda                Lipscomb             2:15.23    2:18.13   10   
  2 Hood, Kendel                 UAB                  2:16.00    2:20.21    8   
  3 Vaughn, Kristina             UAB                  2:16.00    2:21.72    6   
  4 Derilus, Kesia               Alabama Stat         2:18.01    2:24.13    5   
  5 Longden, Emily               Lipscomb             2:18.89    2:25.12    4   
  6 Standridge, Colleen          UAB                  2:16.00    2:25.26    3   
  7 Kelly, Breana                Alabama Stat         2:18.89    2:26.11    2   
  8 Phalo, Shaquina              Alabama A&M          2:20.00    2:27.02    1   
  9 Anderson, Chestina           Stillman             2:20.00    2:29.49  
 10 Austin, Whitney              Alabama Stat         2:20.38    2:30.08  
 11 Keithan, Alli                Samford                         2:30.10  
 12 Cid, Clara                   UAB                  2:16.00    2:30.23  
 13 Buford, Simone               Alabama Stat         2:21.88    2:31.89  
 14 Zidar, Deanna                Samford              2:25.00    2:32.90  
 15 Lusignan, Kirstie            Unat-West Al         2:28.00    2:33.32  
 16 Hodges, Raheema              Alabama Stat         2:22.88    2:34.07  
 17 Hansen, T. Jaye              North Georgi         2:30.00    2:35.22  
 18 Miracle, Ashley              Albion               2:25.92    2:35.47  
 19 Davis, Madison               Samford              2:25.00    2:35.83  
 20 Hope, Erica                  Albion               2:37.56    2:38.49  
 21 Phillips, Courtney           Oglethorpe           2:46.10    2:39.50  
 22 Vance, Katie                 North Georgi         2:28.00    2:40.92  
 23 Gibbs, Krystal               Bevill State         2:48.09    2:40.93  
 24 Smith, Adonique              Jacksonville         2:30.30    2:41.04  
 25 Vierk, Colleen               Albion               2:44.38    2:41.14  
 26 Gaskill, Christi             Samford              2:25.00    2:41.82  
 27 Zernick, Maggie              Birmingham-S         2:30.00    2:42.14  
 28 Carstarphen, Taukania        Alabama A&M          2:22.00    2:43.48  
 29 English, Moneque             Columbus St.         2:28.00    2:43.91  
 30 Silvers, Samantha            North Georgi         2:30.00    2:44.65  
 31 Barnett, Kathryn             North Georgi         2:30.00    2:45.03  
 32 Turner, Lauren               North Georgi         2:35.00    2:45.65  
 33 Hess, Abby                   Albion               2:43.88    2:47.85  
 34 English, Moneka              Columbus St.         2:28.00    2:48.24  
 35 Enoch, Anne                  West Alabama         2:40.00    2:48.66  
 36 Barnett, Abby                Bevill State         2:38.71    2:49.67  
 37 Pleasant, Breanna            Clark Atlant         2:26.59    2:52.80  
 38 McElroy, Megan               Albion               2:55.64    2:53.35  
 39 Davis, Lisa                  Columbus St.         2:36.00    2:53.85  
 40 Douglas, Janee               Clark Atlant         2:30.00    2:54.83  
 41 Arnold, Kelli                Columbus St.         2:27.00    2:57.07  
 42 Scott, Hannah                Birmingham-S         2:38.00    2:57.19  
 43 Rodriguez, Shanelle          Columbus St.         2:56.00    3:09.25  
 -- Key, Callerina               Unattached           2:32.00        DNF  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fayen, Lauren                UAB                  4:48.00    4:39.22   10   
  2 D'Alessio, Lauren            Samford              4:40.00    4:40.65    8   
  3 Johns, Rhiannon              UAB                  4:48.00    4:40.72    6   
  4 Benson, Holly                Samford              4:40.00    4:42.43    5   
  5 LeBlanc, Bianca              UAB                  4:48.00    4:45.18    4   
  6 Van Ausdall, Jessica         Samford                         4:47.56    3   
  7 Taylor, Lucy                 UAB                  4:48.00    4:51.26    2   
  8 Olsen, Kristina              UAB                  4:48.00    4:51.37    1   
  9 Pappu, Priya                 Lipscomb             4:48.00    4:56.21  
 10 Longden, Emily               Lipscomb             4:51.00    4:56.40  
 11 Seccafien, Andrea            Samford                         4:57.12  
 12 Stovall, Ashley              Jacksonville         5:05.35    5:00.27  
 13 Cook, Jennifer               Berry                4:55.00    5:01.72  
 14 Hodges, Raheema              Alabama Stat         4:58.12    5:02.00  
 15 Derilus, Kesia               Alabama Stat         5:01.80    5:04.63  
 16 Moore, Emily                 Birmingham-S         5:19.00    5:05.51  
 17 Gammon, Stephanie            Unattached           4:48.00    5:06.22  
 18 Marvel, Shelby               Lipscomb             4:58.00    5:06.64  
 19 Weaver, Amanda               Albion               5:06.35    5:07.41  
 20 Klassen, Jillian             Samford              5:00.00    5:08.81  
 21 Kelly, Breana                Alabama Stat         4:55.18    5:09.06  
 22 Austin, Whitney              Alabama Stat         4:54.83    5:09.77  
 23 Randolph, Jenny              Lipscomb             4:55.42    5:10.82  
 24 Zidar, Deanna                Samford              4:50.00    5:12.95  
 25 Mancuso, Carolyn             West Alabama         5:08.00    5:14.80  
 26 Hansen, T. Jaye              North Georgi         5:20.00    5:15.66  
 27 Phalo, Shaquina              Alabama A&M          5:24.55    5:17.42  
 28 Vance, Katie                 North Georgi         5:20.00    5:21.08  
 29 Lehman, Ashley               Lipscomb                        5:22.94  
 30 Walcott, Sara                Berry                5:20.00    5:24.98  
 31 Hope, Erica                  Albion               5:17.26    5:26.58  
 32 Stewart, Laura               Lipscomb             5:10.00    5:29.60  
 33 Florey, Danielle             Jacksonville         5:21.20    5:31.75  
 34 Pilcher, Lauren              Samford              5:15.00    5:31.86  
 35 English, Moneka              Columbus St.         5:21.00    5:34.44  
 36 Shoemake, Shannon            Lipscomb             5:15.00    5:35.64  
 37 Vierk, Colleen               Albion               5:36.42    5:36.55  
 38 Silvers, Samantha            North Georgi         5:25.00    5:37.65  
 39 Barnett, Kathryn             North Georgi         5:30.00    5:38.15  
 40 Nation, Lauren               Berry                5:30.00    5:39.81  
 41 Hess, Abby                   Albion               5:35.24    5:42.31  
 42 Turner, Lauren               North Georgi         5:30.00    5:46.77  
 43 Barnett, Abby                Bevill State                    5:47.08  
 44 Douglas, Janee               Clark Atlant         5:32.23    5:52.06  
 45 Arnold, Kelli                Columbus St.         5:10.00    5:54.00  
 46 McElroy, Megan               Albion               5:56.82    5:57.74  
 47 English, Moneque             Columbus St.         5:20.00    5:59.49  
 48 Wilson, Lakeitha             Stillman                        6:04.10  
 49 Pleasant, Breanna            Clark Atlant         5:28.36    6:07.06  
 50 Burke, Michelle              Albion               6:08.75    6:28.67  
 51 Whitaker, Nakesha            Clark Atlant         5:46.36    6:45.05  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cooper, Courtney             Berry               17:55.35   17:45.34   10   
  2 Tanui, Naomi                 Columbus St.        18:00.00   18:25.31    8   
  3 Van Batavia, Louisa          Lipscomb                       18:32.94    6   
  4 Mancuso, Carolyn             West Alabama        18:56.00   18:37.03    5   
  5 Nichols, Erika               Albion              18:45.14   18:37.79    4   
  6 Williamson, Mary             Birmingham-S        18:30.00   18:45.57    3   
  7 Coughlin, Alice              Berry               18:30.00   18:48.33    2   
  8 Anderson, Caitlin            Lipscomb            18:24.00   18:52.75    1   
  9 Martin, Cara                 Sewanee             18:45.00   19:21.78  
 10 Hodges, Caitlin              Birmingham-S        19:25.00   19:25.53  
 11 Jackson, Lillie              Samford             19:00.00   19:26.71  
 12 Sons, Anna                   Berry               20:00.00   19:27.18  
 13 WhitakerLea, Alex            Berry               19:36.96   19:35.45  
 14 Arnold, Ashley               Columbus St.        18:30.00   19:40.97  
 15 Tippens, Kendra              Sewanee             20:15.73   19:53.07  
 16 Miley, Amanda                Albion              20:48.37   20:27.74  
 17 Sack, Katie                  Birmingham-S        20:30.00   20:36.81  
 18 Chumley, Candace             North Georgi        21:30.00   20:46.02  
 19 Smith, Jacque                Berry               21:00.00   20:50.92  
 20 Gonzalez, Jessica            West Alabama        20:45.00   21:13.97  
 21 Nash, Ellery                 Berry               21:33.60   21:22.50  
 22 Gray, Hannah                 West Alabama        20:45.00   21:36.36  
 23 MacRae, Chessie              Sewanee             20:54.86   21:40.12  
 24 Douglas, Janee               Clark Atlant        21:01.22   22:00.03  
 25 Pleasant, Breanna            Clark Atlant        20:15.75   22:40.19  
 26 Hicks, Lauren                Berry                          22:43.91  
 27 Kaisler, Maria               Albion              22:07.72   23:07.54  
 28 Bryce, Savannah              North Georgi        23:00.00   23:18.47  
 29 Whitaker, Nakesha            Clark Atlant        21:07.17   24:45.84  
 
Women 100 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Tyler, Morgan                Samford                14.02      14.61q  0.3  3 
  2 McMillan, Timara             UAB                    13.98      14.81q  NWI  4 
  3 Chambers, Tyrisha            Alabama Stat           14.60      15.01q -0.3  1 
  4 Johnson, Clarissa            Alabama Stat           14.50      15.30q -0.3  2 
  5 McDonald, Julie              Samford                14.79      15.47q -0.3  1 
  6 Stone, Valerie               shorter-unat           15.60      15.61q  0.3  3 
  7 Richardson, Folasuyi         Alabama Stat           15.50      15.80q -0.3  1 
  8 Varnedoe, Jozlyn             Bevill State           14.90      15.97q  NWI  4 
  9 Thomas, Lytrice              UAB                    14.90      16.02   0.3  3 
 10 McGuire, Christian           Samford                15.85      16.05   NWI  4 
 11 Sturkie, Natasha             Jacksonville           15.92      16.35   0.3  3 
 12 Thompson, Paris              Alabama Stat           14.90      16.63   NWI  4 
 13 Walker, Pearline             Bevill State                      16.95  -0.3  2 
 14 Hawkins, Aja                 Alabama Stat           15.20      17.21  -0.3  1 
 15 Dotson, Jade                 Clark Atlant           14.99      17.23  -0.3  2 
 16 Jackson, Ciera               Alabama A&M            15.93      17.26  -0.3  2 
 17 Johnston, Angie              Albion                 17.21      17.67   NWI  4 
 18 Allen, Emily                 Samford                16.00      17.93  -0.3  1 
 19 Coons, Jessica               Shorter                15.80      18.21   NWI  4 
 20 Murphy, LaShundra            Jacksonville           16.47      18.57   0.3  3 
 21 Lomax, Ariel                 Clark Atlant           14.89      19.12  -0.3  2 
 22 Brush, Caitlin               Shorter                18.40      19.14   0.3  3 
 23 Viljoen, Lena                Sewanee                           19.21   0.3  3 
 24 Oberholtzer, Nicole          Albion                 19.89      19.71  -0.3  1 
 25 Foster, Sarah                Oglethorpe             16.43      24.34  -0.3  1 
 26 Meier, Erica                 Albion                 19.98      25.82  -0.3  1 
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 McMillan, Timara             UAB                    14.81      14.38  -0.4  10   
  2 Tyler, Morgan                Samford                14.61      14.84  -0.4   8   
  3 Johnson, Clarissa            Alabama Stat           15.30      15.28  -0.4   6   
  4 Stone, Valerie               shorter-unat           15.61      15.36  -0.4   5   
  5 McDonald, Julie              Samford                15.47      15.75  -0.4   4   
  6 Varnedoe, Jozlyn             Bevill State           15.97      15.79  -0.4   3   
  7 Chambers, Tyrisha            Alabama Stat           15.01      16.39  -0.4   2   
 
Women 400 Meter Hurdles Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Johnson, Clarissa            Alabama Stat         1:01.00    1:05.82   3  10   
  2 Sturkie, Latasha             Jacksonville         1:05.98    1:08.11   2   8   
  3 Bridenbaugh, Ashley          Samford              1:05.56    1:08.56   2   6   
  4 Thompson, Paris              Alabama Stat         1:03.00    1:08.98   3   5   
  5 Butler, Shira                Jacksonville         1:12.15    1:11.10   1   4   
  6 Chambers, Tyrisha            Alabama Stat         1:02.00    1:12.43   3   3   
  7 Coons, Jessica               Shorter              1:05.50    1:13.38   2   2   
  8 Sturkie, Natasha             Jacksonville         1:07.24    1:13.82   2   1   
  9 Hawkins, Aja                 Alabama Stat         1:03.00    1:15.40   3 
 10 Johnston, Angie              Albion               1:18.10    1:15.91   1 
 11 Halbert, Shkina              Clark Atlant         1:04.13    1:18.39   3 
 12 Murphy, LaShundra            Jacksonville         1:13.08    1:18.68   1 
 13 Dotson, Jade                 Clark Atlant         1:09.20    1:20.60   1 
 14 Smith, Ali                   North Georgi         1:10.00    1:21.55   1 
 15 Lomax, Ariel                 Clark Atlant         1:07.33    1:26.48   1 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLaughlin, Emily            Albion              12:07.95   12:01.87   10   
  2 McFarlin, Meredith           Lipscomb                       12:08.02    8   
  3 Stam, Ericka                 Jacksonville        12:02.42   12:10.83    6   
  4 Beals, Catherine             Lipscomb            11:50.00   12:19.75    5   
  5 O'Dell, Alyssa               Berry               13:00.00   12:47.55    4   
  6 Weaver, Amanda               Albion              12:10.04   13:11.15    3   
 
Women 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Alabama State  'A'                                  45.56      46.00   2  10   
     1) Jones, Tokeyah                  2) Brooks, Jamie                  
     3) Tavernier, Asha                 4) Hemanes, Dawn                  
  2 Samford  'A'                                        49.18      49.43   2   8   
     1) Graff, Leslie                   2) Dance, Ashley                  
     3) Moffett, Tatum                  4) McDonald, Julie                
  3 Alabama A&M  'A'                                    52.32      50.91   1   6   
     1) Caudle, Sheneka                 2) McDonald, Jodie                
     3) Smith, Shenora                  4) Green, Paige                   
  4 Albion  'A'                                         52.45      52.10   1   5   
     1) Miles, Kayla                    2) Nelson, Kristin                
     3) Satow, Samantha                 4) Ritter, Samantha               
  5 Clark Atlanta  'A'                                  48.89      52.22   2   4   
     1) Price, Brianna                  2) Comer, Tamara                  
     3) Edison, Brittany                4) Powell, Loneia                 
  6 Miles  'B'                                                    x53.69   1 
     1) Farrell, Jessica                2) Cummings, Talisa               
     3) Smith, Jalesa                   4) Williams, LaQuita              
 -- Rust  'A'                                                        DNF   1 
     1) Dean, Queen                     2) Jones, Marissa                 
     3) Gayden, Telicia                 4) Hawkins, Kanecia               
 -- Alabama State  'B'                                  46.00         DQ   2  Zone 2 Violation
     1) Hawkins, Aja                    2) Johnson, Clarissa              
     3) Richardson, Folasuyi            4) Chambers, Tyrisha              
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lipscomb  'B'                                     4:30.00   x4:02.55  
     1) Longden, Emily                  2) Pappu, Priya                   
     3) McFarlin, Meredith              4) Anderson, Caitlin              
  2 Uab  'A'                                          3:52.00    4:03.26   10   
     1) Harley, Rachel                  2) Expose, Karina                 
     3) Thomas, Lytrice                 4) McSwain, Akira                 
  3 Uab  'C'                                          4:10.00   x4:12.75  
     1) Cid, Clara                      2) Fayen, Lauren                  
     3) Hood, Kendel                    4) Johns, Rhiannon                
  4 Lipscomb  'A'                                     3:58.00    4:20.87    8   
     1) Piorkowski, Anika               2) Winkler, Valerie               
     3) Twigg, Amanda                   4) Stephens, Sara                 
  5 Albion  'A'                                       4:19.51    4:27.62    6   
     1) Miracle, Ashley                 2) Nelson, Kristin                
     3) Miles, Kayla                    4) Satow, Samantha                
  6 Uab  'D'                                          4:12.00   x4:29.68  
     1) LeBlanc, Bianca                 2) Olsen, Kristina                
     3) Standridge, Colleen             4) Taylor, Lucy                   
  7 Clark Atlanta  'A'                                4:09.12    4:38.01    5   
     1) Comer, Tamara                   2) Powell, Loneia                 
     3) Price, Brianna                  4) Halbert, Shkina                
  8 Clark Atlanta  'B'                                4:15.10   x5:21.02  
     1) Gardner, Wendie                 2) Lomax, Ariel                   
     3) Dotson, Jade                    4) Abdullah, Kalimah              
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burks, Kayla                 Unattached             1.77m      1.67m   10   
  2 Terry, Chenelle              Samford                1.70m      1.62m    8   
  3 Ware, Alicia                 Miles                  1.67m     J1.62m    6   
  4 Johnson, Clarissa            Alabama Stat           1.67m     J1.62m    5   
  5 Chambers, Tyrisha            Alabama Stat           1.67m      1.57m    4   
  6 Boulware, Tanisha            Alabama Stat           1.67m     J1.57m    3   
  7 Thomas, Erika                Jacksonville           1.62m     J1.57m    2   
  8 McSwain, Akira               UAB                    1.63m      1.52m    1   
  9 Mainor, Melanie              Unattached             1.73m     J1.52m  
 10 Nocero, Donnell              Jacksonville           1.62m      1.47m  
 10 Brush, Caitlin               Shorter                1.54m      1.47m  
 12 Allen, Emily                 Samford                1.58m      1.42m  
 12 Foster, Sarah                Oglethorpe             1.42m      1.42m  
 12 Varnedoe, Jozlyn             Bevill State           1.42m      1.42m  
 15 Sanders, Jade                Unattached             1.52m      1.37m  
 15 Rippe, Elyse                 Samford                1.44m      1.37m  
 15 Jackson, Ciera               Alabama A&M            1.52m      1.37m  
 -- Callahan, Anna               Albion                 1.37m         NH  
 -- Haggins, Keiera              Shorter                1.42m         NH  
 -- Viljoen, Lena                Sewanee                              NH  
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wiley, Amber                 Jacksonville           3.75m      3.35m   10   
  2 Bedsole, Laura               Samford                3.51m     J3.35m    8   
  3 Goldfarb, Aly                Birmingham-S           3.75m     J3.35m    6   
  4 Denson, Chelsea              Jacksonville           3.35m      3.05m    5   
  5 Boulware, Tanisha            Alabama Stat           3.19m     J3.05m    4   
  6 Markiewicz, Ericka           Jacksonville           3.35m     J3.05m    3   
  7 James, Annie                 North Georgi           2.74m      2.75m    2   
  8 Ward, Zaneta                 Stillman                          2.60m    1   
  9 Ryals, Whittney              Columbus St.           2.60m      2.30m  
 -- Jones, Arden                 Sewanee                2.30m         NH  
 -- Barron, Mary                 Samford                3.51m         NH  
 -- Wills, Mackenzie             Samford                3.55m         NH  
 
Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Tupper, Christina            Jacksonville           5.61m      5.47m   NWI  10   
  2 Walker, Pearline             Bevill State           5.70m      5.35m   NWI   8   
  3 Byrd, Devan                  Birmingham-S           5.35m      5.23m   NWI   6   
  4 Tavernier, Asha              Alabama Stat           5.66m      5.19m   NWI   5   
  5 Harris, Page                 Jacksonville           5.32m      5.11m   NWI   4   
  6 Sanner, Breanna              Bevill State           5.43m      5.04m   NWI   3   
  7 Nelson, Kristin              Albion                 4.71m      5.03m   NWI   2   
  8 Whitehurst, Denicia          Miles                  4.72m      4.98m   NWI   1   
  9 Ware, Alicia                 Miles                  5.10m      4.84m   NWI 
 10 Brush, Caitlin               Shorter                4.92m      4.70m   NWI 
 11 Jackson, Ciera               Alabama A&M            5.16m      4.69m   NWI 
 12 Ringer, Whitney              Shorter                5.20m      4.67m   NWI 
 12 Key, Callerina               Unattached             5.00m      4.67m   NWI 
 14 McGuire, Christian           Samford                4.58m      4.54m   NWI 
 15 Gayden, Telicia              Rust                              4.53m   NWI 
 16 Hill, Shavetta               Rust                              4.36m   NWI 
 17 Richardson, Keiana           Concordia                         4.35m   NWI 
 18 Haggins, Keiera              Shorter                4.97m      4.34m   NWI 
 19 Phillips, Courtney           Oglethorpe             3.90m      4.32m   NWI 
 20 Beasley, Brittney            Alabama A&M            5.10m      4.25m   NWI 
 21 Rippe, Elyse                 Samford                4.73m      4.24m   NWI 
 22 Harvey, FeDerrica            Rust                              4.16m   NWI 
 23 Katchen, Thelyssa            UAB                    5.26m      4.13m   NWI 
 24 Roebuck, Emily               Birmingham-S           4.70m      4.01m   NWI 
 25 Tyra-Henderson, Katelyn      Bevill State           4.32m      3.99m   NWI 
 26 Germany, Latamara            Miles                  4.41m      3.93m   NWI 
 27 Dean, Queen                  Rust                              3.88m   NWI 
 28 Jones, Teiler                Stillman                          3.73m   NWI 
 29 Taylor, Alexandria           Clark Atlant                      3.09m   NWI 
 -- McIntosh, Charnita           Shorter                5.33m       FOUL       
 
Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Brush, Caitlin               Shorter               10.92m     10.49m   NWI  10   
  2 Woods, Dominque              Shorter               10.61m     10.34m   NWI   8   
  3 Ringer, Whitney              Shorter               10.97m     10.23m   NWI   6   
  4 Nelson, Kristin              Albion                 9.91m      9.88m   NWI   5   
 -- McIntosh, Charnita           Shorter               11.07m       FOUL       
 -- Taylor, Alexandria           Clark Atlant                       FOUL       
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryant, Shexnieavia          Alabama Stat          12.96m     12.89m   10   
  2 Mells, Shanice               Alabama Stat          12.10m     11.98m    8   
  3 Romelus, Melissa             Alabama Stat          13.23m     11.68m    6   
  4 McCord, Domonique            Alabama A&M           10.36m     10.70m    5   
  5 Adams, Cherie                UAB                   11.50m     10.59m    4   
  6 Davis, Chakera               Concordia                        10.14m    3   
  7 Gay, Elizibeth               Concordia                        10.05m    2   
  8 Mason, Taylor                Lipscomb               9.69m     10.03m    1   
  9 Cameron, Jasmine             Shorter               11.20m      9.91m  
 10 Mayo, Chloey                 Oglethorpe             9.56m      9.68m  
 11 Meade, Leisha                Sewanee               11.17m      9.66m  
 12 Taborn, Ciara                Alabama Stat          12.10m      9.64m  
 13 Washington, Sarah            Bevill State           9.09m      9.23m  
 14 Simon, Mary                  Stillman                          9.10m  
 15 Craig, Courtney              Oglethorpe             9.00m      9.02m  
 16 Weems, Tammer                Oglethorpe             9.03m      8.98m  
 17 Pasley, Kiersten             Albion                 8.31m      8.52m  
 18 Cox, Reshawne                Miles                  9.14m      8.45m  
 19 Marshall, Jessi              Lipscomb               8.23m      8.15m  
 20 Brush, Caitlin               Shorter                9.65m      8.10m  
 21 Williams, LaQuita            Miles                  8.83m      7.75m  
 22 Fowler, Erin                 Oglethorpe             7.43m      7.62m  
 23 Barnes, Brittany             Clark Atlant           9.75m      7.58m  
 24 Tucker, Shainna              Oglethorpe             6.61m      7.57m  
 25 Odutoua, Sade                Miles                  6.96m      7.41m  
 26 Norman, Charlesia            Miles                             7.35m  
 27 Chase, Chanel                Miles                  8.85m      7.10m  
 28 Baylor, Erica                Stillman                          7.03m  
 29 Futrell, Sheedra             Oglethorpe             7.15m      7.02m  
 30 Byers, Eboni                 Miles                  6.87m      6.26m  
 31 Jackson, Tanisha             Rust                   7.34m      6.16m  
 32 White, Kallisicia            Clark Atlant           9.50m      6.08m  
 33 Crawford, Jasmine            Rust                              4.86m  
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryant, Shexnieavia          Alabama Stat          42.71m     37.90m   10   
  2 Anthony, Chelsea             Albion                39.82m     35.86m    8   
  3 Taborn, Ciara                Alabama Stat          39.09m     32.60m    6   
  4 Romelus, Melissa             Alabama Stat          36.44m     31.68m    5   
  5 Adams, Cherie                UAB                   30.95m     31.53m    4   
  6 Mells, Shanice               Alabama Stat          30.69m     30.57m    3   
  7 Cameron, Jasmine             Shorter               36.27m     29.41m    2   
  8 Meade, Leisha                Sewanee               31.93m     28.69m    1   
  9 Spurgeon, LaShunda           Stillman                         28.39m  
 10 Simon, Mary                  Stillman                         25.25m  
 11 Gay, Elizibeth               Concordia                        24.83m  
 12 Pasley, Kiersten             Albion                26.14m     24.39m  
 13 Marshall, Jessi              Lipscomb              24.73m     22.12m  
 14 Futrell, Sheedra             Oglethorpe            23.41m     21.56m  
 15 Mason, Taylor                Lipscomb              20.62m     20.11m  
 16 Weems, Tammer                Oglethorpe            22.56m     19.19m  
 17 Davis, Chakera               Concordia                        18.80m  
 18 Ryals, Whittney              Columbus St.          18.20m     18.71m  
 19 Barnes, Brittany             Clark Atlant          27.12m     18.36m  
 20 Jackson, Tanisha             Rust                             17.04m  
 21 White, Kallisicia            Clark Atlant          20.00m     16.71m  
 22 Tucker, Shainna              Oglethorpe            18.18m     15.26m  
 23 Fowler, Erin                 Oglethorpe            21.85m     14.91m  
 24 Crawford, Jasmine            Rust                             12.16m  
 -- Craig, Courtney              Oglethorpe            28.99m       FOUL  
 
Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Branam, Sara                 Unattached            45.00m     49.18m   10   
  2 Bryant, Shexnieavia          Alabama Stat          47.06m     45.29m    8   
  3 Mells, Shanice               Alabama Stat          37.51m     38.81m    6   
  4 Taborn, Ciara                Alabama Stat          43.51m     36.68m    5   
  5 Romelus, Melissa             Alabama Stat          33.10m     36.54m    4   
  6 Lucas, Jessica               Samford                          33.29m    3   
  7 Meade, Leisha                Sewanee               33.03m     31.79m    2   
  8 Anthony, Chelsea             Albion                36.96m     30.14m    1   
  9 Bentley, Quenecia            Alabama A&M           28.44m     27.27m  
 10 Barnes, Brittany             Clark Atlant          24.90m     19.63m  
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moore, Shelby                Birmingham-S          40.00m     38.12m   10   
  2 Lucas, Jessica               Samford               37.31m     35.28m    8   
  3 Romelus, Melissa             Alabama Stat          30.78m     33.67m    6   
  4 Spurgeon, LaShunda           Stillman                         29.96m    5   
  5 Mells, Shanice               Alabama Stat          32.35m     28.49m    4   
  6 Mason, Taylor                Lipscomb              29.94m     27.14m    3   
  7 Williams, Jasmine            Stillman              42.46m     27.03m    2   
  8 Bryant, Shexnieavia          Alabama Stat          30.78m     26.24m    1   
  9 Brush, Caitlin               Shorter               26.21m     24.77m  
 10 Taborn, Ciara                Alabama Stat          31.64m     22.14m  
 11 Craig, Courtney              Oglethorpe            26.16m     21.26m  
 12 Marshall, Jessi              Lipscomb              25.12m     21.04m  
 13 Viljoen, Lena                Sewanee                          20.78m  
 14 Mayo, Chloey                 Oglethorpe            26.46m     20.76m  
 15 Haggins, Keiera              Shorter               20.72m     19.25m  
 16 Barnes, Brittany             Clark Atlant          24.50m     17.04m  
 17 White, Kallisicia            Clark Atlant          22.12m     16.52m  
 18 Hess, Abby                   Albion                           15.74m  
 19 Hope, Erica                  Albion                           15.50m  
 20 Fowler, Erin                 Oglethorpe             1.00m     15.48m  
 21 Meade, Leisha                Sewanee               14.88m     15.42m  
 22 McLaughlin, Emily            Albion                           15.27m  
 23 Futrell, Sheedra             Oglethorpe            18.54m     15.16m  
 24 Bright, Kye                  Albion                            9.31m  
 -- McSwain, Akira               UAB                   30.48m       FOUL  
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Delisser, Sean               Alabama A&M            10.56      11.12q -0.6  7 
  2 Squires, TaRon               Concordia              11.17      11.22q -0.6  1 
  3 Lockhart, Shawn              Alabama Stat           10.65      11.26q -0.2  4 
  4 Cummings, Jesse              Alabama Stat           10.80      11.30q -0.5  2 
  5 Swift, Maury                 Clark Atlant           11.14      11.35q -0.6  1 
  6 Brown, Chalankis             Sewanee                10.75      11.38q -0.6  1 
  7 Malone, Marion               Unattached             11.27      11.39q -0.6  7 
  8 Woods, LaDarius              Birmingham-S           10.62      11.41q -0.4  5 
  9 Sunday, Corderyl             Unattached             10.60      11.42   0.8  6 
 10 Rouse, Fred                  Concordia              11.20      11.43  -0.5  2 
 11 Greenwood, Chris             Albion                 11.22      11.43  -0.8  3 
 12 Price, Anwar                 Unattached             10.00      11.43   0.5  9 
 13 Ricks, Michael               Stillman               11.10      11.44  -0.5  2 
 14 Baker, A.J.                  Shorter                10.90      11.45   0.8  6 
 15 Loadholt, Jonathan           Clark Atlant           10.85      11.45  -0.8  3 
 16 youngblood, oliver           Unattached             11.50      11.47  -0.2  4 
 17 Tabuteau, Ernie              Miles                  10.90      11.48  -0.2  4 
 18 Lockett, Joshua              Alabama Stat           10.70      11.49  -0.5  2 
 19 Parks, Nicholas              Unattached             11.70      11.54  -0.5  2 
 20 Pace, Thomas Wilson          Unattached             12.00      11.56   0.5  9 
 21 Cooper, Donald               Samford                10.99      11.61  -0.5  8 
 22 Williams, Jeremy             Columbus St.           11.00      11.61  -0.6  7 
 23 Hill, Justin                 Miles                  11.10      11.66  -0.2  4 
 24 Williams, Jeffrey            Shorter                11.06      11.76   0.8  6 
 24 Gibson, Calvin               Shorter                11.30      11.76   0.5  9 
 26 Duguay, Christian            North Georgi           11.30      11.77   0.5  9 
 27 Mitchell, Steve              Albion                 11.35      11.77   0.8  6 
 28 Rumph, Ethan                 Clark Atlant                      11.79  -0.6  1 
 29 Gray, Travon                 Concordia              11.69      11.81  -0.6  1 
 30 Spearman, Billy              Rust                              11.95  -0.8  3 
 31 Hughes, DJ                   Shorter                11.30      11.99  -0.5  8 
 32 Eckenroth, Stephen           North Georgi           11.90      12.06   0.8  6 
 33 Thompson, LaDarius           Miles                  11.75      12.07  -0.8  3 
 34 Patterson, Blair             Columbus St.           11.00      12.13  -0.5  8 
 35 Brown, Mike                  Alabama A&M                       12.14  -0.2  4 
 36 Franks, Marcus               Rust                              12.17  -0.5  2 
 37 Mackey, Rashad               Rust                   11.60      12.26  -0.5  2 
 38 McClain, Larry               North Georgi           11.60      12.35  -0.6  1 
 39 Moore, Tim                   Sewanee                11.79      12.38  -0.2  4 
 40 Hilaire, Jawanza             Clark Atlant           11.32      12.42  -0.6  7 
 41 Heffner, Nikko               Rust                              12.47  -0.2  4 
 42 Faust, Cornelius             Concordia              11.90      12.59  -0.6  7 
 43 Bennett, Tyler               Oglethorpe                        12.62  -0.6  7 
 44 White, Essic                 Rust                              12.79  -0.6  1 
 45 Moorer, Mitchell             Sewanee                12.56      13.00   0.5  9 
 46 Clark, Chernin               Rust                              13.18   0.8  6 
 47 Smith, Marlo                 Concordia              11.55      13.36  -0.8  3 
 48 Strickland, Jamal            Oglethorpe                        13.45  -0.4  5 
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Delisser, Sean               Alabama A&M            11.12      10.87   0.1  10   
  2 Lockhart, Shawn              Alabama Stat           11.26      11.04   0.1   8   
  3 Squires, TaRon               Concordia              11.22      11.09   0.1   6   
  4 Woods, LaDarius              Birmingham-S           11.41      11.20   0.1   5   
  5 Cummings, Jesse              Alabama Stat           11.30      11.29   0.1   4   
  6 Brown, Chalankis             Sewanee                11.38      11.36   0.1   3   
  7 Malone, Marion               Unattached             11.39      11.95   0.1   2   
  8 Swift, Maury                 Clark Atlant           11.35      12.35   0.1   1   
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lockhart, Shawn              Alabama Stat           22.42      22.26   NWI  9  10   
  2 Franklin, Jonathan           Alabama Stat           22.54      22.48   NWI  7   8   
  3 Burgdorf, Ryan               Albion                 22.33      22.49   NWI  9   6   
  4 Coley, Douglas               Clark Atlant           22.70      22.68   NWI  7   5   
  5 Swift, Maury                 Clark Atlant           22.50      22.74   NWI  8   4   
  6 Woods, LaDarius              Birmingham-S           22.00      22.76   NWI 11   3   
  7 brigham, damien              Brooks Runni           21.90      22.78   NWI 11   2   
  8 Grettenberger, Effrem        Albion                 22.48      22.84   NWI  8   1   
  9 Valentine, Montez            Shorter                21.80      22.92   NWI 11 
 10 Sunday, Corderyl             Unattached             21.36      23.01   NWI 11 
 11 Elrod, Burton                Lipscomb               22.98      23.20   NWI  6 
 12 Hopkins, Ethan               North Georgi           23.13      23.26   NWI  5 
 13 Price, Anwar                 Unattached             10.00      23.28   NWI 11 
 14 Cummings, Jesse              Alabama Stat           22.39      23.29   NWI  9 
 15 Knox, Michael                Lipscomb               23.02      23.34   NWI  6 
 16 Loadholt, Jonathan           Clark Atlant           22.68      23.35   NWI  7 
 17 Squires, TaRon               Concordia              23.23      23.37   NWI  5 
 18 Baker, A.J.                  Shorter                22.50      23.42   NWI  8 
 19 Mitchell, Steve              Albion                 23.57      23.50   NWI  4 
 20 Bowles, Christopher          Unattached             22.52      23.63   NWI  8 
 21 Pace, Thomas Wilson          Unattached             24.00      23.65   NWI  4 
 22 Brown, Chalankis             Sewanee                22.28      23.71   NWI 10 
 23 Duguay, Christian            North Georgi           23.20      23.73   NWI  5 
 24 Rumph, Ethan                 Clark Atlant           24.26      23.75   NWI  3 
 25 Williams, Jeffrey            Shorter                23.10      23.89   NWI  5 
 26 Gibson, Calvin               Shorter                23.60      23.96   NWI  4 
 27 Parker, Matthew              Clark Atlant           22.43      24.00   NWI  9 
 28 Heard, Demarcus              Stillman                          24.02   NWI  1 
 29 Eckenroth, Stephen           North Georgi           23.90      24.08   NWI  4 
 30 Ellison, Bobby               Samford                23.20      24.13   NWI  5 
 31 Sims, Jabari                 Alabama A&M                       24.16   NWI  2 
 32 Dixon, Jason                 Alabama A&M            24.52      24.17   NWI  3 
 33 Heffner, Nikko               Rust                              24.37   NWI  1 
 34 Parks, Nicholas              Unattached             23.10      24.41   NWI  6 
 35 Harris, Jordan               shorter-unat           23.70      24.41   NWI  4 
 36 McClain, Larry               North Georgi           24.20      24.45   NWI  3 
 37 Marolda, Geoff               Sewanee                24.50      24.47   NWI  3 
 38 Moyo, Armond                 Birmingham-S           23.00      24.55   NWI  6 
 39 Roberts, Nolan               Birmingham-S           22.50      24.76   NWI  8 
 40 Brown, Mike                  Alabama A&M                       24.80   NWI  1 
 41 Ricks, Michael               Stillman               22.06      24.94   NWI 10 
 42 Moore, Tim                   Sewanee                24.02      25.06   NWI  4 
 43 Saint-Jean, Carleddy         Alabama Stat           22.60      25.62   NWI  7 
 44 Hilaire, Jawanza             Clark Atlant           22.99      25.72   NWI  6 
 45 Bennett, Tyler               Oglethorpe             25.02      26.05   NWI  2 
 46 Roberts, James               Clark Atlant           26.05      26.18   NWI  2 
 47 White, Essic                 Rust                              27.13   NWI  1 
 48 Clark, Chernin               Rust                              27.15   NWI  1 
 49 Rouse, Fred                  Concordia              23.50      27.20   NWI  5 
 50 Sutrisno, Indra              Sewanee                27.22      27.64   NWI  2 
 -- Bryan, Marlon                Birmingham-S           22.40        DNF   NWI  9 
 -- Hightower, Chester           Stillman               22.02         DQ   NWI 10  Ran Out Of Lane
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 harris, jerry                Unattached             46.00      46.70   8  10   
  2 Franklin, Jonathan           Alabama Stat           48.60      48.23   8   8   
  3 Swift, Maury                 Clark Atlant           48.89      49.73   8   6   
  4 Wells, Oliver                Stillman               48.34      49.89   8   5   
  5 rolle, jamial                Unattached                        50.02   4   4   
  6 Scruggs, Terence             Shorter                49.80      50.36   7   3   
  7 Malone, Marion               Unattached             50.53      50.49   6   2   
  8 Knox, Michael                Lipscomb               50.14      50.58   7   1   
  9 Keithan, Chas                Samford                50.60      51.11   6 
 10 Cooper, Donald               Samford                49.50      51.13   8 
 11 Swanson, Mitch               Birmingham-S           51.20      51.38   6 
 12 Nash, Devon                  Concordia              53.20      51.60   4 
 13 brigham, damien              Brooks Runni                      52.22   1 
 14 Parks, Nicholas              Unattached             51.50      52.36   5 
 15 Roberts, Nolan               Birmingham-S           51.55      52.52   5 
 16 Denton, Will                 Samford                50.83      52.54   6 
 17 Grigsby, Rashad              Clark Atlant           53.75      52.67   3 
 18 Bostic, Brad                 Samford                51.05      53.09   6 
 19 Sims, Jabari                 Alabama A&M            54.00      53.12   3 
 20 Bowles, Christopher          Unattached             51.39      53.12   5 
 21 Chichester, Gerard           Columbus St.           49.50      53.23   7 
 22 Heard, Demarcus              Stillman               49.58      53.24   7 
 23 Sanford, Dexter              Alabama A&M                       53.30   2 
 24 Buchler, Ryan                Albion                 52.15      53.82   4 
 25 Parker, Matthew              Clark Atlant           50.23      53.88   7 
 26 Moyo, Armond                 Birmingham-S           52.50      54.06   4 
 27 Rtaimate, Fouad              Shorter                50.10      54.15   7 
 28 Carroll, Robert              Columbus St.           51.50      54.22   5 
 29 Loadholt, Jonathan           Clark Atlant           49.99      54.34   7 
 30 Coley, Douglas               Clark Atlant           49.78      54.42   7 
 31 Johnson, Micheal             Miles                  51.40      54.47   5 
 32 Harris, Jordan               shorter-unat           52.00      54.53   4 
 33 Tweedy, Brian                Columbus St.           53.50      55.36   4 
 34 Cooper, Terron               Rust                              55.57   1 
 35 Bryant, Jarius               Clark Atlant           51.20      55.96   6 
 36 Hampton, Kevin               Columbus St.           56.00      56.08   2 
 37 Joseph, Yvens                Columbus St.           49.50      56.10   8 
 38 Saint-Jean, Carleddy         Alabama Stat           50.25      56.21   6 
 39 Mayhoe, Micah                Albion                 54.16      56.30   3 
 40 Rasheed, Jibril              Clark Atlant           51.75      56.33   5 
 41 Ware, Derrick                Miles                1:00.04      56.78   2 
 42 Charles, McKendy             Miles                  53.70      57.35   3 
 43 Hilaire, Jawanza             Clark Atlant           51.32      58.23   5 
 44 Diggs, Ryan                  Rust                            1:00.40   2 
 45 Cornish, Calvin              Concordia              52.90    1:00.56   4 
 46 Pierre, Terryre              Miles                  53.70    1:00.84   3 
 47 Stephens, Ravenico           Rust                            1:03.16   1 
 48 Sutrisno, Indra              Sewanee                56.50    1:03.24   2 
 -- Miller, Andre                Stillman                             DQ   1  Out of Lane
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peek, Delorean               Alabama Stat         1:52.58    1:56.30   10   
  2 Duncan, Christopher          Alabama Stat         1:55.27    1:57.21    8   
  3 Willett, Robert              Birmingham-S         1:55.00    1:57.68    6   
  4 Jones, Andrew                Lipscomb             1:57.21    1:57.93    5   
  5 Carie, Blaise                Samford              1:57.00    1:58.45    4   
  6 Mickens, Terrell             Alabama              1:54.24    1:58.57    3   
  7 Flewellen, Charles           Alabama Stat         1:54.40    1:59.80    2   
  8 Bassett, Bobby               Lipscomb             1:57.00    2:00.92    1   
  9 Burks, Phillip               Columbus St.         1:53.20    2:01.57  
 10 Niezgoda, Michael            Alabama              1:54.75    2:02.36  
 11 Carolan, Cormac              Lipscomb             2:03.06    2:02.41  
 12 Fisher, Ashton               Lipscomb             1:56.23    2:02.66  
 13 Sanders, Reginald            Unattached           1:58.34    2:02.81  
 14 Gilmer, John                 Sewanee              1:59.00    2:03.12  
 15 Lemons, Evan                 Unat-West Al         1:58.60    2:03.79  
 16 Pruitt, Deion                Albion               1:59.89    2:03.86  
 17 Wharam, Carl                 Albion               2:01.05    2:04.03  
 18 Shankles, Andrew             Lipscomb             2:01.54    2:04.31  
 19 Bond, Clay                   Sewanee              1:58.00    2:05.19  
 20 Rich, Steven                 Shorter              1:59.00    2:05.20  
 21 Bright, Terry                Concordia            2:06.64    2:05.55  
 22 Mason, Steven                Lipscomb             2:11.69    2:06.33  
 23 Head, Tim                    Stillman             2:08.00    2:07.13  
 24 Hoover, Jeff                 Lipscomb             2:04.55    2:07.38  
 25 Mohr, Will                   Sewanee              2:06.20    2:07.94  
 26 Cheney, Drew                 Unattached           2:04.00    2:08.08  
 27 Wright, Paul                 Lipscomb             2:01.99    2:09.45  
 28 Hall, Dan                    Samford              2:05.00    2:09.64  
 29 Sanford, Dexter              Alabama A&M          1:59.00    2:12.20  
 30 Herrington, Colby            Birmingham-S         2:00.00    2:12.30  
 31 Madison, Justin              Miles                2:14.18    2:12.76  
 32 Fields, Louis                Shorter              1:59.00    2:13.59  
 33 McKinney, Charlie            North Georgi         2:08.00    2:14.32  
 34 Gaddy, Miles                 Clark Atlant         1:59.99    2:15.05  
 35 Walker, Oronde               Concordia            2:30.00    2:15.84  
 36 Loggins, Zack                North Georgi         2:10.00    2:16.27  
 37 Conrad, Adams                Sewanee              2:06.00    2:16.42  
 38 Cowan, Will                  Sewanee              2:08.00    2:18.46  
 39 Miller, Justin               Clark Atlant         2:10.05    2:19.25  
 40 McAlpine, Kevin              Unattached                      2:35.78  
 -- Patrick, Chris               Columbus St.         1:50.72        DNF  
 -- Jones, Rob                   Unattached           1:58.00        DNF  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bean, Cameron                Samford              4:00.00    4:00.19   10   
  2 Cope, Scott                  Samford              4:00.00    4:03.56    8   
  3 Gunn, Robert                 Alabama Stat         3:48.60    4:07.23    6   
  4 Fisher, Ashton               Lipscomb             4:05.00    4:07.64    5   
  5 Clarke, Thomas               Berry                4:03.00    4:09.91    4   
  6 Bannister, Blake             Berry                4:05.00    4:10.13    3   
  7 Sexton, Michael              Berry                4:04.00    4:10.24    2   
  8 Hoover, Jeff                 Lipscomb             4:11.00    4:12.32    1   
  9 White, Ramsey                Samford              4:05.00    4:12.60  
 10 Gilmer, John                 Sewanee              4:11.00    4:13.37  
 11 Bond, Clay                   Sewanee              4:10.00    4:13.37  
 12 Kenei, Jepthah               Alabama Stat         4:03.94    4:15.93  
 13 Carolan, Cormac              Lipscomb             4:12.40    4:16.82  
 14 Todd, Aaron                  Lipscomb             4:12.00    4:18.43  
 15 Fuentes, Drew                Albion               4:18.02    4:20.19  
 16 Mohr, Will                   Sewanee              4:20.00    4:20.54  
 17 Wright, Paul                 Lipscomb             4:04.00    4:23.44  
 18 Croad, Aaron                 Albion               4:17.32    4:23.68  
 19 Cheney, Drew                 Unattached           4:20.00    4:24.01  
 20 Kramer, Reed                 Birmingham-S         4:10.00    4:27.46  
 21 McKinney, Charlie            North Georgi         4:24.00    4:28.20  
 22 Bright, Terry                Concordia            4:38.93    4:28.98  
 23 Jones, Josh                  Berry                4:30.00    4:29.81  
 24 Head, Tim                    Stillman             5:07.00    4:30.87  
 25 Mayer, Chris                 Berry                4:30.00    4:32.26  
 26 Hoyal, Peyton                Berry                4:25.00    4:34.65  
 27 Cook, Zac                    Birmingham-S         4:15.00    4:37.38  
 28 Mendez, Stephon              Clark Atlant         4:25.19    4:41.01  
 29 Loggins, Zack                North Georgi         4:28.44    4:42.92  
 30 Duncan, Matt                 Berry                4:45.00    4:44.08  
 31 Morganfield, William         Berry                4:35.00    4:49.88  
 32 Miller, Justin               Clark Atlant         4:22.16    4:50.41  
 33 Stocks, Lucas                Berry                4:40.00    4:52.30  
 34 Gaddy, Miles                 Clark Atlant         4:20.32    4:53.19  
 35 Keith, Justin                Columbus St.         5:04.59    4:53.60  
 36 Mills, Jermaine              Clark Atlant         4:29.20    4:53.67  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koyiaki, Meshack             Columbus St.        14:30.00   14:56.18   10   
  2 Kering, Nicholas             Columbus St.        14:30.00   15:29.12    8   
  3 Prickett, Nathan             Columbus St.        15:22.00   15:32.48    6   
  4 Gunn, Robert                 Alabama Stat        15:30.99   15:35.39    5   
  5 Pruitt, Deion                Albion              15:43.94   15:36.61    4   
  6 Kenei, Jepthah               Alabama Stat        15:40.99   15:37.17    3   
  7 Enriquez, Austin             West Alabama        15:45.00   15:37.29    2   
  8 Neill, John                  Columbus St.        15:10.00   15:39.42    1   
  9 Adams, Ian                   Berry               15:50.00   15:41.91  
 10 Anthony, Ben                 Shorter             15:35.00   15:42.70  
 11 Helton, Stewart              Columbus St.        15:10.00   15:43.75  
 12 Greer, Isaiah                Lipscomb                       15:49.14  
 13 Horn, Jonathan               Berry               16:10.00   15:52.52  
 14 Bennett, Brady               Berry               15:55.00   15:53.01  
 15 Carlson, Jared               Lipscomb            16:04.55   15:53.60  
 16 Medina, Jorge                Unattached                     15:54.67  
 17 Godsave, Jerad               Shorter             15:35.00   15:55.32  
 18 Melvin, Matt                 Albion              15:51.23   15:56.29  
 19 Yang, Mike                   Lipscomb                       15:57.17  
 20 Reed, Benton                 Lipscomb                       15:59.15  
 21 Rodriguez, Christopher       Unattached          16:06.00   16:05.67  
 22 Hethcoat, Hunter             Lipscomb                       16:20.52  
 23 Gurley, Will                 Birmingham-S        16:20.00   16:20.97  
 24 sellers, jonathan            West Alabama        15:42.00   16:27.09  
 25 Wright, Ben                  Lipscomb                       16:27.09  
 26 Temple, Mark                 Unattached          15:55.00   16:28.43  
 27 Carlson, Trace               Lipscomb            16:01.18   16:31.25  
 28 Henderson, Andy              Columbus St.        15:58.00   16:33.81  
 29 Alger, Ben                   Albion              15:56.41   16:36.48  
 30 Ross, Daniel                 Unattached          16:40.00   16:47.28  
 31 Babineaux, Chase             Berry               17:00.00   16:52.61  
 32 Anthony, William             Berry               17:00.00   16:53.24  
 33 Shaheen, Nicholas            Albion              16:31.19   16:57.38  
 34 Ward, William                Albion              16:46.22   17:00.81  
 35 Rego, Matthew                Berry               16:10.00   17:01.09  
 36 Holmes, Camden               West Alabama        16:25.00   17:01.60  
 37 Silverthorn, Tyler           Albion              17:02.28   17:04.54  
 38 Berry, Michael               Alabama Stat        16:45.45   17:10.87  
 39 Kazery, Peter                West Alabama        16:45.00   17:16.94  
 40 Olsen, David                 Birmingham-S        16:45.00   17:22.00  
 41 Pace, Cody                   Alabama Stat        17:30.00   17:31.09  
 42 Albano, Mike                 Albion              17:21.61   17:36.78  
 43 Carlson, Cody                North Georgi        17:00.00   17:58.77  
 44 Miller, Justin               Clark Atlant        17:10.22   18:07.96  
 45 Gaddy, Miles                 Clark Atlant        17:59.30   18:07.98  
 46 Moses, Daniel                Berry               18:30.00   18:28.50  
 47 Wells, Thompson              Sewanee                        18:32.64  
 48 Mills, Jermaine              Clark Atlant        17:39.40   18:50.84  
 49 Jones, Ellis                 Oglethorpe                     19:09.92  
 50 White, Chris                 Berry               18:00.00   19:23.78  
 
Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Adams, Jeffery               Alabama Stat           14.88      15.25q -0.3  3 
  2 Ferguson, Beldon             Alabama Stat           14.70      15.35q -0.3  1 
  3 Corcoran, Cavan              Samford                14.83      15.46q  0.6  2 
  4 Walker, William Tyler        Stillman               14.46      15.85q -0.3  3 
  5 Ackerson-Gilroy, Bo          Samford                15.00      15.93q -0.3  1 
  6 Grigsby, Rashad              Clark Atlant           14.80      16.06q -0.3  1 
  7 Bassett, Brandon             Samford                15.65      16.31q -0.3  3 
  8 Howard, Phillips             Stillman                          16.32q  0.6  2 
  9 Evans, Jonathan              Shorter                14.90      16.35   0.6  2 
 10 Hopkins, Ethan               North Georgi           16.50      16.39  -0.3  1 
 11 Lockhart, Quantavious        Alabama Stat           14.90      16.78  -0.3  3 
 12 Stirgus, Clarence            Albion                 16.34      17.08   0.6  2 
 13 Sinkfield, Marchello         Shorter                14.70      17.61   0.6  2 
 14 Keithan, Chas                Samford                16.50      17.95  -0.3  1 
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Corcoran, Cavan              Samford                15.46      15.20  -0.6  10   
  2 Adams, Jeffery               Alabama Stat           15.25      15.40  -0.6   8   
  3 Ferguson, Beldon             Alabama Stat           15.35      15.41  -0.6   6   
  4 Howard, Phillips             Stillman               16.32      15.65  -0.6   5   
  5 Walker, William Tyler        Stillman               15.85      16.18  -0.6   4   
  6 Grigsby, Rashad              Clark Atlant           16.06      16.96  -0.6   3   
 
Men 400 Meter Hurdles Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Toney, Kwesi                 Alabama A&M            54.45      56.03   3  10   
  2 Lewis, D'Mitri               Alabama A&M            55.45      56.88   3   8   
  3 Ferguson, Beldon             Alabama Stat           54.00      58.28   3   6   
  4 Moore, Tim                   Unattached             55.00      59.00   3   5   
  5 Lockhart, Quantavious        Alabama Stat           56.00      59.17   2   4   
  6 Mendez, Stephon              Clark Atlant           56.90    1:00.01   2   3   
  7 Saint, Daniel                Unattached             59.00    1:00.31   2   2   
  8 Rasheed, Jibril              Clark Atlant           56.10    1:00.40   2   1   
  9 Ray, Logan                   Lipscomb                        1:00.50   1 
 10 Schultz, John                Birmingham-S                    1:01.10   1 
 11 Howard, Phillips             Stillman                        1:01.65   1 
 12 Dixon, Jason                 Alabama A&M          1:01.55    1:02.09   1 
 13 Myyra, Erik                  Albion               1:02.17    1:04.04   1 
 14 Bryant, Jarius               Clark Atlant           58.31    1:04.97   2 
 15 Adams, Jeffery               Alabama Stat           55.00    1:05.83   3 
 16 Sinkfield, Marchello         Shorter                55.00    1:09.74   3 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Jonathan           Lipscomb            10:01.14   10:27.21   10   
  2 Fuentes, Drew                Albion              10:03.07   10:30.21    8   
  3 Berry, Michael               Alabama Stat        10:45.33   10:44.61    6   
  4 Albano, Mike                 Albion              10:21.92   11:11.69    5   
  5 Miller, Justin               Clark Atlant        10:32.09   12:00.99    4   
  6 Gaddy, Miles                 Clark Atlant        12:30.10   13:26.07    3   
 -- Mills, Jermaine              Clark Atlant                        DNF  
 
Men 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Alabama State  'A'                                  41.55      42.19   3  10   
     1) Lockhart, Shawn                 2) Franklin, Jonathan             
     3) Butler, Vincent                 4) Lockett, Joshua                
  2 Clark Atlanta  'A'                                  41.56      42.56   3   8   
     1) Loadholt, Jonathan              2) Coley, Douglas                 
     3) Swift, Maury                    4) Grigsby, Rashad                
  3 Albion  'A'                                         42.28      42.92   3   6   
     1) Grettenberger, Effrem           2) Greenwood, Chris               
     3) Mitchell, Steve                 4) Burgdorf, Ryan                 
  4 Unattached  'B'                                               x43.29   1 
     1) Sunday, Corderyl                2)                                
  5 Stillman  'A'                                       41.02      43.52   3   5   
     1) Hightower, Chester              2) Walker, William Tyler          
     3) Ricks, Michael                  4) Heard, Demarcus                
  6 Alabama A&M  'A'                                    46.35      43.63   1   4   
     1) McDaniel, Darius                2) Delisser, Sean                 
     3) Jewell, Sterling                4) Wallace, Anthony               
  7 Miles  'A'                                          42.42      44.06   3   3   
     1) Hill, Justin                    2) Tabuteau, Ernie                
     3) Jean-Louis, Mike                4) Thompson, LaDarius             
  8 Stillman  'B'                                       41.34     x44.15   3 
     1) Fields, Davinelle               2) Howard, Phillips               
     3) Miller, Andre                   4) Davis, Judson                  
  9 Columbus St.  'A'                                   42.90      44.33   2   2   
     1) Patterson, Blair                2) Chichester, Gerard             
     3) Jones, Jonathan                 4) Williams, Jeremy               
 10 North Georgia  'A'                                  42.80      44.65   2   1   
     1) Duquay, Christian               2) Eckenroth, Stephen             
     3) Hopkins, Ethan                  4) McClain, Larry                 
 11 Miles  'B'                                          45.50     x45.30   2 
     1) Johnson, Micheal                2) Ware, Derrick                  
     3) Adams, Micheal                  4) Pierre, Terryre                
 12 Rust  'B'                                                     x46.79   1 
     1) Heffner, Nikko                  2) Readus, Randy                  
     3) Clayton, Demeatrick             4) Mackey, Rashad                 
 13 Sewanee  'A'                                        42.65      47.50   2 
     1) Moore, Tim                      2) Marolda, Geoff                 
     3) Moorer, Mitchell                4) Brown, Chalankis               
 14 Oglethorpe  'A'                                     44.62      49.39   2 
     1) Bennett, Tyler                  2) Lovett, Sean                   
     3) Sheets, Troy                    4) Duwat, Max                     
 -- Alabama State  'B'                                  42.00         DQ   3  Echange Zone Violati
     1) Adams, Jeffery                  2) Ferguson, Beldon               
     3) Lockhart, Quantavious           4) Cummings, Jesse                
 -- Clark Atlanta  'B'                                  41.78         DQ   3  Uniform Violation
     1) Rumph, Ethan                    2) Parker, Matthew                
     3) Hilaire, Jawanza                4) Bryant, Jarius                 
 -- Rust  'A'                                                         DQ   1  Exchange Zone 2 Viol
     1) Parker, John                    2) Franks, Marcus                 
     3) Spearman, Billy                 4) Porter, Anthony                
 -- Samford  'A'                                        45.25         DQ   2  Uniform Violation
     1) Bean, Cameron                   2) Davis, Chris                   
     3) Hawkins, Riley                  4) Cook, Ryan                     
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Alabama State  'A'                                3:12.11    3:20.29   2  10   
     1) Franklin, Jonathan              2) Flewellen, Charles             
     3) Butler, Vincent                 4) Peek, Delorean                 
  2 Albion  'A'                                       3:25.65    3:29.51   2   8   
     1) Grettenberger, Effrem           2) Burgdorf, Ryan                 
     3) Buchler, Ryan                   4) Orr, Clinton                   
  3 Lipscomb  'A'                                     3:30.00    3:34.10   2   6   
     1) Mason, Steven                   2) Jones, Andrew                  
     3) Wright, Paul                    4) Fisher, Ashton                 
  4 Clark Atlanta  'A'                                3:15.00    3:34.47   1   5   
     1) Swift, Maury                    2) Coley, Douglas                 
     3) Grigsby, Rashad                 4) Parker, Matthew                
  5 Berry  'A'                                        3:35.00    3:38.01   2   4   
     1) Bannister, Blake                2) Clarke, Thomas                 
     3) Sexton, Michael                 4) Rego, Matthew                  
  6 Lipscomb  'C'                                     3:32.00   x3:38.61   1 
     1) Carlson, Trace                  2) Carolan, Cormac                
     3) Hethcoat, Hunter                4) Hoover, Jeff                   
  7 Lipscomb  'B'                                     3:31.00   x3:39.79   2 
     1) Greer, Isaiah                   2) Ray, Logan                     
     3) Reed, Benton                    4) Yang, Mike                     
  8 Clark Atlanta  'B'                                3:16.32   x3:42.06   2 
     1) Rasheed, Jibril                 2) Mendez, Stephon                
     3) Rumph, Ethan                    4) Loadholt, Jonathan             
  9 Sewanee  'A'                                      3:35.00    3:49.53   1   3   
     1) Bond, Clay                      2) Conrad, Adams                  
     3) Gilmer, John                    4) Marolda, Geoff                 
 10 Berry  'B'                                        3:55.00   x3:56.26   1 
     1) Babineaux, Chase                2) Adams, Ian                     
     3) Morganfield, William            4) Stocks, Lucas                  
 11 Clark Atlanta  'C'                                3:17.50   x3:59.20   1 
     1) Barton, Kenneth                 2) Gaddy, Miles                   
     3) Roberts, James                  4) Hilaire, Jawanza               
 12 Berry  'C'                                        3:55.00   x4:00.49   1 
     1) Horn, Jonathan                  2) Jones, Josh                    
     3) Mayer, Chris                    4) Bennett, Brady                 
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Edwards, Mike                Alabama                2.16m      2.03m   10   
  2 Williams, Alonzo             Rust                              1.98m    8   
  3 Nelson, Djari                Miles                  1.93m      1.93m    6   
  4 Eckenroth, Stephen           North Georgi           1.95m     J1.93m    5   
  5 Jones, Jonathan              Columbus St.           1.98m      1.88m    4   
  6 Geyer, Zachery               Unattached             1.90m      1.83m    2.50
  6 Wheatley, Andrew             Birmingham-S           1.89m      1.83m    2.50
  8 Golson, Isaish               Alabama Stat           1.96m     J1.83m    1   
  9 Austin, Adam                 Lipscomb               1.94m     J1.83m  
 10 Keithan, Chas                Samford                1.85m      1.78m  
 11 YoYo, Evans                  Concordia              1.87m      1.73m  
 11 Adams, Kiahran               Birmingham-S           1.88m      1.73m  
 13 Schultz, John                Birmingham-S           1.73m     J1.73m  
 13 Elrod, Burton                Lipscomb               1.80m     J1.73m  
 -- Reese, Lorenzo               Albion                 1.88m         NH  
 -- Marolda, Geoff               Sewanee                1.68m         NH  
 -- Guthrie, Josh                Shorter                1.98m         NH  
 
Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wells, Patrick               Samford                5.06m      4.70m   10   
  2 Cook, Ryan                   Samford                4.75m      4.55m    8   
  3 Epperson, Zac                Samford                4.62m      4.40m    6   
  4 Passen, Brad                 Unattached             4.40m      4.25m    5   
  5 Ackerson-Gilroy, Bo          Samford                3.95m      3.95m    4   
  6 Blunck, Conrad               Birmingham-S           4.45m     J3.95m    3   
  7 Schultz, John                Birmingham-S           3.95m     J3.95m    2   
  8 Elrod, Burton                Lipscomb               4.00m      3.80m    1   
 -- Seaman, Michael              Samford                5.20m         NH  
 -- Bryant, Jarius               Clark Atlant                         NH  
 -- Roberts, James               Clark Atlant           2.58m         NH  
 -- Eckenroth, Stephen           North Georgi           3.50m         NH  
 -- Davis, Henry                 Columbus St.           3.80m         NH  
 
Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Bryan, Marlon                Birmingham-S           6.18m      6.62m   NWI  10   
  2 Ferguson, Beldon             Alabama Stat           7.45m      6.60m   NWI   8   
  3 Williams, Jeffrey            Shorter                6.93m      6.58m   NWI   6   
  4 Adams, Micheal               Miles                  6.37m      6.43m   NWI   5   
  5 Aaron, Javorris              Unattached             6.28m      6.29m   NWI   4   
  6 Jones, Jonathan              Columbus St.           6.40m     J6.29m   NWI   3   
  7 Davis, Daniel                Stillman               6.45m      6.27m   NWI   2   
  8 Jewell, Sterling             Alabama A&M            6.07m      6.13m   NWI   1   
  9 Fields, Davinelle            Stillman                          6.10m   NWI 
 10 Goins, Nick                  Albion                 6.05m     J6.10m   NWI 
 11 Swanson, Mitch               Birmingham-S           6.05m      6.00m   NWI 
 12 Cooper, Donald               Samford                6.32m      5.99m   NWI 
 13 Ackerson-Gilroy, Bo          Samford                6.85m      5.98m   NWI 
 14 Adams, Jeffery               Alabama Stat           6.40m      5.97m   NWI 
 15 Elrod, Burton                Lipscomb               6.23m      5.88m   NWI 
 16 Toney, Kwesi                 Alabama A&M                       5.80m   NWI 
 17 Lewis, D'Mitri               Alabama A&M                       5.70m   NWI 
 18 Sheets, Troy                 Oglethorpe             5.84m      5.65m   NWI 
 19 Hughes, DJ                   Shorter                6.60m      5.63m   NWI 
 19 Britton, Evan                Oglethorpe             5.79m      5.63m   NWI 
 21 Malone, Marion               Unattached             5.50m      5.60m   NWI 
 22 Mackey, Rashad               Rust                   6.20m      5.58m   NWI 
 23 Hector, Juan                 Concordia                         5.56m   NWI 
 24 Spearman, Billy              Rust                   5.32m      5.38m   NWI 
 25 Roberts, James               Clark Atlant           6.00m      5.34m   NWI 
 26 Chichester, Gerard           Columbus St.           6.20m      5.33m   NWI 
 27 Duwat, Max                   Oglethorpe             5.78m      5.25m   NWI 
 28 Moore, Tim                   Sewanee                5.77m      5.21m   NWI 
 29 Howell, Gary                 Rust                   6.05m      5.19m   NWI 
 30 Porter, Anthony              Rust                   6.11m      5.17m   NWI 
 31 Stephens, Nathan             Alabama A&M            5.70m      4.97m   NWI 
 32 Barnes, Jerrell              Clark Atlant           6.24m      4.96m   NWI 
 33 Marolda, Geoff               Sewanee                5.19m      4.90m   NWI 
 -- Titus, Andrew                Shorter                6.55m       FOUL       
 
Men Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jones, Jonathan              Columbus St.          14.30m     14.05m   NWI  10   
  2 Jewell, Sterling             Alabama A&M           14.05m     13.07m   NWI   8   
  3 Aaron, Javorris              Unattached            13.00m     13.05m   NWI   6   
  4 Adams, Kiahran               Birmingham-S          13.40m     13.04m   NWI   5   
  5 Bryan, Marlon                Birmingham-S          13.72m     13.03m   NWI   4   
  6 Britton, Evan                Oglethorpe            12.83m     13.01m   NWI   3   
  7 Fields, Davinelle            Stillman                         12.79m   NWI   2   
  8 Saint, Daniel                Unattached            12.80m     12.72m   NWI   1   
  9 Davis, Daniel                Stillman              12.47m     12.59m   NWI 
 10 Duwat, Max                   Oglethorpe            12.26m     11.81m   NWI 
 11 Goins, Nick                  Albion                12.29m     11.53m   NWI 
 12 Sheets, Troy                 Oglethorpe            12.00m     11.52m   NWI 
 -- Diggs, Ryan                  Rust                               FOUL       
 -- Barnes, Jerrell              Clark Atlant          13.95m       FOUL       
 -- Hughes, DJ                   Shorter               12.90m       FOUL       
 -- Titus, Andrew                Shorter               12.72m       FOUL       
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rodgers, Austin              Albion                14.76m     14.61m   10   
  2 Davis, Chris                 Samford               14.30m     14.13m    8   
  3 Chisholm, Joe                Shorter               14.17m     14.12m    6   
  4 Jerkins, Alex                Lipscomb              14.01m     14.09m    5   
  5 Stokes, Christian            Stillman              15.78m     13.45m    4   
  6 McConnel, David              Birmingham-S          14.50m     13.07m    3   
  7 Boyd, Jamie                  Albion                14.37m     13.06m    2   
  8 McCavit, Shaw                Albion                12.75m     12.68m    1   
  9 Copeland, Neil               Albion                11.78m     12.40m  
 10 Farelus, Jonathan            Concordia                        11.91m  
 11 Taylor, Justin               Sewanee               11.48m     11.59m  
 12 Pace, Thomas Wilson          Unattached            20.00m     11.36m  
 13 Woods, Tim                   Miles                 10.66m     11.29m  
 14 Harris, Tyler                North Georgi          11.85m     11.10m  
 15 Davis, Luke                  Samford               11.22m     11.08m  
 16 Jeanfaud, Jean               Concordia                        11.02m  
 17 Reives, JaHari               Alabama Stat          12.48m     10.91m  
 18 Pettus, Decardo              Concordia                        10.75m  
 19 Ditzhazy, Austen             Albion                11.48m     10.67m  
 20 Smith, Chad                  Oglethorpe            12.26m     10.64m  
 21 Castanon, Antonio            Birmingham-S          10.83m     10.25m  
 22 Hough, Walter                Lipscomb              10.93m     10.17m  
 23 Leighton, William            North Georgi          12.19m     10.12m  
 24 Scott, Spencer               Stillman                          9.61m  
 25 Adesoli, Ahmad               Rust                              9.56m  
 26 Louisma, Sem                 Miles                  9.22m      9.50m  
 27 Myyra, Erik                  Albion                10.63m      9.31m  
 28 Howell, Gary                 Rust                  11.67m      9.09m  
 29 Coquemar, Richey             Concordia                         9.03m  
 30 Crosby, Ronald               Rust                              8.74m  
 
Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCavit, Shaw                Albion                41.07m     41.47m   10   
  2 Stokes, Christian            Stillman              98.92m     38.91m    8   
  3 Taylor, Justin               Sewanee               31.78m     38.88m    6   
  4 Boyd, Jamie                  Albion                37.66m     38.22m    5   
  5 Jerkins, Alex                Lipscomb              39.27m     37.85m    4   
  6 Hough, Walter                Lipscomb              28.23m     35.30m    3   
  7 Woods, Tim                   Miles                 32.73m     34.63m    2   
  8 Reives, JaHari               Alabama Stat          31.10m     34.54m    1   
  9 Castanon, Antonio            Birmingham-S          38.40m     34.47m  
 10 Leighton, William            North Georgi          39.62m     34.45m  
 11 Ackerson-Gilroy, Bo          Samford                          34.34m  
 12 Rodgers, Austin              Albion                35.26m     33.94m  
 13 Scott, Spencer               Stillman                         33.66m  
 14 Harris, Tyler                North Georgi          34.23m     33.27m  
 15 Elrod, Burton                Lipscomb              34.64m     32.70m  
 16 Cooper, Donald               Samford               31.56m     32.01m  
 17 Ditzhazy, Austen             Albion                30.53m     31.54m  
 18 Jeanfaud, Jean               Concordia                        31.25m  
 19 Bassett, Brandon             Samford                          30.81m  
 20 Adesoli, Ahmad               Rust                             30.67m  
 21 Davis, Luke                  Samford               38.10m     28.74m  
 22 Coquemar, Richey             Concordia                        28.54m  
 23 Myyra, Erik                  Albion                32.14m     28.05m  
 24 Copeland, Neil               Albion                30.58m     27.19m  
 25 Smith, Chad                  Oglethorpe            27.27m     26.49m  
 26 VanLinden, Matt              Albion                25.29m     22.23m  
 -- Howell, Gary                 Rust                               FOUL  
 -- Crosby, Ronald               Rust                               FOUL  
 
Men Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirby, Kyle                  Samford               44.69m     51.26m   10   
  2 McConnel, David              Birmingham-S          43.20m     45.49m    8   
  3 Davis, Chris                 Samford               36.94m     39.65m    6   
  4 Spinks, Travis               Alabama A&M           42.19m     38.60m    5   
  5 Copeland, Neil               Albion                22.86m     38.31m    4   
  6 Boyd, Jamie                  Albion                22.86m     33.23m    3   
  7 Myyra, Erik                  Albion                37.83m     32.28m    2   
  8 Reives, JaHari               Alabama Stat          38.80m     26.80m    1   
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oliver, Thomas               Samford               59.41m     63.34m   10   
  2 Messanger, Mark              Birmingham-S          54.19m     53.33m    8   
  3 Schultz, John                Birmingham-S          53.00m     48.57m    6   
  4 Davis, Judson                Stillman                         48.16m    5   
  5 Ditzhazy, Austen             Albion                44.34m     45.57m    4   
  6 McCavit, Shaw                Albion                35.05m     41.69m    3   
  7 VanLinden, Matt              Albion                34.13m     41.66m    2   
  8 Griffin, Justin              Shorter               44.19m     41.10m    1   
  9 Myyra, Erik                  Albion                35.32m     33.56m  
 -- Davis, Daniel                Stillman                           FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Alabama State              213        2) UAB                        80   
    3) Samford                     72        4) Jacksonville St.           63   
    5) Lipscomb                    50        6) Albion                     44   
    7) Shorter                     34        8) Birmingham-Southern        25   
    9) Bevill State                18       10) Berry                      16   
   11) Columbus St.                14       12) Alabama A&M                13   
   13) Clark Atlanta                9       14) Stillman                    8   
   15) Miles                        7       16) Concordia College           5   
   16) EVOPerformance               5       16) West Alabama                5   
   19) Sewanee                      3       20) North Georgia               2   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Alabama State              133        2) Samford                    94   
    3) Albion                      84        4) Birmingham-Southern        65.50
    5) Alabama A&M                 46        6) Columbus St.               44   
    7) Clark Atlanta               43        8) Lipscomb                   42   
    9) Stillman                    40       10) Shorter                    16   
   10) Miles                       16       12) Alabama                    13   
   12) Berry                       13       14) Sewanee                    12   
   15) Rust                         8       16) North Georgia               6   
   16) Concordia College            6       18) Oglethorpe                  3   
   19) Brooks Running               2       19) West Alabama                2